Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach

Nie masz konta? Zarejestruj się

Pierzga 100g

Certyfikat

Certyfikat

Nie

Produkt ekologiczny

Produkt ekologiczny

Nie

Wysyłka

Wysyłka

Tak

Odbiór osobisty

Odbiór osobisty

Tak

Dowóz do klienta

Dowóz do klienta

Nie

Do uzgodnienia

Do uzgodnienia

Nie

Gładyszów

Powiat Gorlicki / Gmina Uście gorlickie

Pszczoły lotne zbierają z kwiatów pyłek, mieszają go z odrobiną nektaru i śliny po czym upychają do koszyczków i w postaci uformowanych kulek - obnóży, przynoszą do ula, Pyłek odbierany jest przez robotnice, które dodają do niego enzymy, miód oraz propolis i główką ugniatają go w gnieździe (w komórkach plastra), po czym pokrywają go cieńką warstwą wosku, tak by nie dochodziło tam powietrze… Następnie w tych komórkach zachodzi proces fermentacji beztlenowej na skutek czego tworzy się kwas mlekowy (ok 3%), który ma właściwości konserwujące.

Tak zakonserwowany pyłek nazywany jest pierzgą.

Pierzga bogata jest w kwasy tłuszczowe, wszystkie witaminy, mikro- i makroelementy, aminokwasy, białko, węglowodany, antyoksydanty, hormony oraz inne składniki aktywne. Ma wyższą wartość odżywczą niż pyłek, lepszą przyswajalność i bogatszy skład chemiczny. Jest idealna jako suplement diety w szeroko rozumianej profilaktyce. Wzmacnia odporność, zapobiega anemii, poprawia florę bakteryjną żołądka po antybiotykoterapii. Posiada bardzo dobre właściwości antywirusowe, antybakteryjne, antyoksydacyjne, odtruwające, antydepresyjne, przeciwmiażdżycowe, antynowotworowe, przeciwzapalne i kosmetyczne. Wspomaga leczenie schorzeń prostaty, cukrzycy, poprawia wzrok i reguluje trawienie.

Do pół szklanki wody wsypać 1 łyżkę pierzgi i odstawić do rana. Zamieszać i wypić na czczo pół godziny przed jedzeniem.

Pierzgę mogą spożywać wszyscy bez względu na wiek. Przeciwskazaniem jest  uczulenie na produkty pszczele. Nie powinny jej spożywać również kobiety w pierwszym trymestrze ciąży.

wiecej na:

wwww.malowanewierchy.pl